Jednym z kluczowych czynników decydujących o mocnej strukturze szkieletu jest odpowiednia zawartość składników mineralnych w organizmie. Po zakończeniu wzrostu kości, wciąż możemy zrobić wiele, żeby je wzmocnić, gdyż mineralizacja (tj. ,stopień wysycenia kości składnikami mineralnymi”) ma możliwość trwać nawet do ukończenia 30 r.ż. Po tym okresie nie musimy zapomnieć jednak o stosownej podaży tych substancji, gdyż uczestniczą one również w wielu innych, niebagatelnych procesach fizjologicznych.

Strong Bones Plus to produkt, który wzmacnia prawidłowy stan kości. Zawiera wapń, magnez oraz dodatkowo witaminę D3, która zwiększa wchłanianie wapnia.

Wapń i magnez należą do grupy makroelementów. Zawartość wapnia w organizmie to mniej więcej 2% naszej masy ciała. 99% tego składnika znajduje się w kościach i zębach, dlatego także jest on wymagany do utrzymania ich prawidłowej struktury. Odgrywa on oprócz tego istotną rolę we należytym funkcjonowaniu mięśni, układu nerwowego oraz dodatkowo w prawidłowej koagulacji krwi.

Największe ilości magnezu występują w kościach (ok. 60%) oraz mięśniach (ok. 30%). Jest on także obecny w przestrzeni międzykomórkowej oraz dodatkowo w samych komórkach. Jest potrzebny w utrzymaniu prawidłowej struktury kości oraz zębów. Pełni ważną rolę we właściwym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni. Stanowi zasadniczy stymulator niektórych procesów produkcji energii w organizmie. Bierze udział w syntezie białka, pełni rolę w przebiegu prawidłowych procesów podziału komórek, a również odpowiada za utrzymanie równowagi potasowo-sodowej w organizmie.

Witamina D należy do grupy steroidów, jest rozpuszczalna w tłuszczach oraz jest relatywnie stabilna, nie ulega rozkładowi pod wpływem podwyższonej temperatury i dłuższego przechowywania. Termin witamina D obejmuje 3 steroidy wykazujące aktywność biologiczną cholekalcyferolu: cholekalcyferol (witamina D3), ergokalcyferol (witamina D2), 25-hydroksycholekalcyferol. Cholekalcyferol powstaje z 7-dehydrocholesterolu obecnego w skórze ludzi i zwierząt pod wpływem naświetlania promieniami ultrafioletowymi. Źródłem multiwitaminy D3 są suplementy pochodzenia zwierzęcego (przykładowo. ryby, mleko). Witamina D2 występuje wyłącznie w świecie roślinnym (np. drożdże, grzyby kapeluszowe).

Witamina D jest konieczna dla prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej i tworzenia kości. Jej rola polega na: wzmaganiu pochłaniania wapnia i fosforu z pożywienia, wyrównaniu (w pewnych granicach) nieodpowiedniego stosunku tych składników w pożywieniu, pobudzaniu uwalniania wapnia z kości , a oprócz tego utrzymywaniu stałego poziomu wapnia w osoczu krwi.